FreeBSD Üzerinde MySQL 5.5 Kurulum Hatası Çözümü

Yazan: admin
2 Yorumlar 2 dakika okuma süresi
FreeBSD Üzerinde MySQL 5.5 Kurulum Hatası Çözümü

Bilindiği üzere, FreeBSD işletim sistemi eski sürümleri için artık destek sunmamaktadır. Bu da demek oluyor ki, eski FreeBSD sürümleri için port koleksiyonu desteği sonlanmış durumda. Örneğin, MySQL 5.5 gibi eski bir sürümü kurmaya çalıştığınızda, “Ports collection support for your system ended, and no ports guaranteed to build on this system.” hatasıyla karşılaşacaksınız. Ancak, bu sorunu aşmanız mümkün. İşte size bu sorunu çözmek için adım adım bir rehber:

Adım 1: make.conf Dosyasına Düzenlemeler Ekleyin

Öncelikle, make işlemi sırasında versiyon sorunları yaşamamak için /etc/make.conf dosyasına aşağıdaki satırları eklemeniz gerekiyor. Bu işlem, ports koleksiyonu destek hatasını aşmanıza ve make işlemi sırasında hata almamanıza yardımcı olacaktır.

ee /etc/make.conf

Dosyanın içine aşağıdaki satırları ekleyin:

ALLOW_UNSUPPORTED_SYSTEM=YES
MAKE_JOBS_UNSAFE=YES

Yaptığınız düzenlemeleri kaydedin.

Adım 2: portsnap Dosyalarını Güncelleyin

Şimdi, portsnap kullanarak dosyaları fetch edin ve çıkarın:

portsnap fetch extract

Extract işlemi tamamlandıktan sonra, dosyalarınızı güncelleyin:

freebsd-update fetch
freebsd-update install

Adım 3: MySQL 5.5’i pkg ile Kurun

Şimdi, make işlemi olmadan MySQL 5.5 istemci ve sunucusunu pkg kullanarak kurabilirsiniz. İlk olarak MySQL 5.5 istemcisini kurun:

pkg install -y mysql55-client

Ardından MySQL 5.5 sunucusunu kurun:

pkg install -y mysql55-server

Artık FreeBSD’nin desteklenmeyen sürümlerinde MySQL 5.5 istemci ve sunucuyu sorunsuz bir şekilde kurmuş bulunuyorsunuz. Bu adımları takip ederek, eski sürümler için bile FreeBSD’de güncel ve kullanışlı yazılımları kullanmaya devam edebilirsiniz.

You may also like

2 Yorumlar

Leon 26/12/2023 - 00:56

Hi there to all, for the reason that I am genuinely keen of reading this website’s post to be updated on a regular basis. It carries pleasant stuff.

Yanıt
admin 26/12/2023 - 20:03

Thanks 🙂

Yanıt

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi iyileştirmek için tanımlama bilgilerini kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Devamı