Zimbra E-posta Takma Adıyla (Alias) Girişi Devre Dışı Bırakma

Yazan: admin
0 Yorum 2 dakika okuma süresi
E-posta Takma Adıyla Girişi Devre Dışı Bırakma

Merhaba Dostlar!

Bugün Zimbra’da hesap güvenliği hakkında bir konuşma yapalım. Zimbra, hesap girişlerinde e-posta adresleri yanı sıra takma adlarla da giriş yapılmasına izin veriyor. Ancak, güvenlik açısından, takma ad kullanarak girişi devre dışı bırakmak önemli bir adımdır.

Eğer siz de Zimbra kullanıyorsanız ve bu özelliğin durumunu kontrol etmek istiyorsanız, yapmanız gereken oldukça basit.

Zimbra dağıtımınızda takma ad ile girişin etkin olup olmadığını bulmak ve ihtiyaçlarınıza göre yapılandırmak için aşağıdaki adımları izleyin:

İlk olarak, mevcut durumu kontrol etmek için ilgili posta kutusu sunucusunda aşağıdaki komutu çalıştırın. Bu, TRUE veya FALSE gösterecektir.

zmlocalconfig alias_login_enabled

Güvenlik nedeniyle, takma ad kullanarak girişi yasaklamak için aşağıdaki komutu çalıştırın. Bu, önerilen ayarı sağlar.

zmlocalconfig -e alias_login_enabled=false

Takma ad hesabına girişi izin vermek için aşağıdaki komutu çalıştırın:

zmlocalconfig -e alias_login_enabled=true

Yukarıdaki değişiklikleri yaptıktan sonra, posta kutusu hizmetlerini yeniden başlatmayı unutmayın.

zmmailboxdctl restart

Eğer takma ad ile giriş devre dışı bırakılmışsa ve birisi hala takma ad hesabını kullanarak giriş yapmaya çalışırsa, ilgili giriş, /opt/zimbra/log/audit.log dosyasında aşağıdaki gibi görünecektir.

2021-06-28 23:14:25,104 WARN [qtp1225197672-333://localhost:8080/service/soap/BatchRequest] [[email protected];oip=xx.xx.xx.xx;ua=zclient/8.8.15_GA_3991;soapId=c2df7e2;] security – cmd=Auth [email protected]; protocol=soap; error=authentication failed for [[email protected]], alias login not enabled.;

You may also like

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi iyileştirmek için tanımlama bilgilerini kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Devamı